Gana įprasta skųstis „depresija“, kai apninka apatija, bloga nuotaika ar liūdesys. Kartais tokia savijauta būna pervargus, išgyvenant stresinius įvykius, nesėkmes, konfliktus, netekus artimo žmogaus ar dėl daugybės kitų priežasčių. Tokios emocijos yra natūralios ir paprastai po kurio laiko praeina, nepakeisdamos įprastinio gyvenimo ritmo. Jei liūdna nuotaika ir apatija užsitęsia, o taip pat išryškėja ir kiti sunkumai (sumažėja pasitikėjimas savimi ir savivertė, atsiranda beprasmybės, nevilties, kaltės jausmai, pesimizmas, tampa sunkiau susikaupti, sutrinka miegas ir apetitas, kyla minčių apie savižudybę), galima įtarti depresiją ar kitą nuotaikos sutrikimą. Susirgus depresija, paveikiamos įvairios sritys - nuotaika, emocijos, mintys, elgesys, darbingumas, sprendimų priėmimas, santykiai, darbinė veikla, interesai, fizinė būklė. Kenčia ir pats depresija sergantis, ir jo artimieji.
Depresija susergama dėl genetinių, biologinių, aplinkos ir psichologinių veiksnių sąveikos. Skiriasi žmonių organizmo būklė, gyvenimo patirtis, atsparumas stresą keliantiems dirgikliams, reagavimo būdai, aplinka. Svarbu suprasti - sergantysis depresija nėra kaltas, kad susirgo!
Kai kada žmonės, patiriantys nuotaikos sutrikimus, neieško pagalbos. Stabdo gėda, baimė, kad „kas nors sužinos“, įsitikinimai, kad „turiu būti stiprus“, „turiu pats su viskuo susitvarkyti“. Laukiama, kol viskas išsispręs ar praeis savaime. Deja, dažnu atveju, nekreipiant dėmesio į organizmo siunčiamus signalus, jie tik stiprėja ir tampa vis ryškesni.
Tačiau, jau vis daugiau žmonių kreipiasi pagalbos. Net ir sunkiausias sielos skausmas gali palengvėti, žmogus gali pasijusti geriau ir grįžti į visavertį gyvenimą, jei neignoruoja to, kas su juo vyksta. Esant nuotaikos sutrikimams, veiksmingai gali padėti psichoterapija. Net jei sergant sunkia depresijos forma bus reikalingas ir medikamentinis gydymas (vaistai), efektyvu jį derinti su psichoterapija – taip greičiau sveikstama ir mažesnė tikimybė atkristi.
Psichoterapija padeda atpažinti, kokie įvykiai, situacijos ar negatyvūs įsitikinimai provokuoja nuotaikos sutrikimus ar depresinę reakciją, padeda įsisąmoninti, kokie jausmai ar asmenybės dalys slopinami, lavina problemų sprendimo ir tarpasmeninių santykių palaikymo įgūdžius, sumažina simptomų atsinaujinimo tikimybę. Siekiama padėti žmogui geriau adaptuotis ir pilniau realizuoti save, atstatyti savivertę, aktyvumo lygį ir veiklas, kuriose žmogus jaučiasi „gyvas“, kompetentingas, kuriose patiria pasitenkinimą.
Kviečiu nebelaukti, kol „savaime pagerės“, neužsidaryti vienatvėje bei savo skausme ir pasiryžti ieškoti pagalbos. Depresija yra išgydoma!